Cesta na loď - VIESTE

Cílem Vaší cesty bude Vieste, město na východním cípu italského poloostrova Gargano. Poloostrov se nachází v Jaderském moři a pro svoji polohu bývá označován jako „ostruha italské boty“.

 

Dle přiložené mapky je cíl Vaší cesty zřejmý a jsou patrné i tři možné trasy.
Při využití mikrobusu, v němž pojede 8 osob, vychází zpáteční cesta na 1600 - 1900,- Kč/osobu. Předpokládáme vzdálenost 1600 km a spotřebu vozidla 8 litrů/100 km. Poplatky za cestu jsou: 10 ti denní dálniční známka 8,90 EUR pro průjezd Rakouskem. Pak poplatek 2x 11,50 EUR za Brennerský průsmyk, respektive za Taurský a Katschbergský tunel. Tento poplatek není, pokud jedete přes Vídeň. A nakonec mýto 2x 64 EUR za italskou dálnici v délce asi 800 km dle zvolené trasy. Cenové rozpětí je dáno zvolenou trasou a také rozdílnou cenou pohonných hmot v ČR (29 Kč), Rakousku (1,3 EUR) a Itálii (1,6 EUR).

 


Další možnosti dopravy jsou buďto letecky z Prahy do Bari za cenu od 3900,- Kč. Let je zpravidla s jedním přestupem a z Bari do Vieste pokračujete místní dopravou. Doporučujeme využít přímý autobusový spoj z letiště až do Vieste bez přestupu, který jezdí sezóně od května do září několikrát denně. Rovněž lze cestovat z ČR autobusem a vlakem. V tomto případě doporučujeme cestu z ČR busem (asi 1000 Kč) do Benátek a odsud vlakem až do Manfredonie (60-100 EUR). Z Manfredonie pak do Vieste busem. Pokud se rozhodnete pro tuto individuální dopravu, bližší informace zašleme emailem.

 

Marína ve Vieste, se nachází na nejvýchodnějším cípu města. Zaparkujete přímo před recepcí a na prvním mole již bude čekat naše loď. Na přiloženém plánku je molo vyznačeno červeně. Součástí maríny jsou samozřejmě sprchy a WC. Rovněž je možné po cestě využít nedaleké pláže a zaplavat v moři. Čas vašeho příjezdu plánujte na odpoledne, zpravidla kolem 15 – 16 hodiny bývá loď připravena k nalodění. V případě, že je připravena dříve, zašleme Vám s předstihem sms zprávu.

 

 

► K aktuální nabídkce

 

Aktuální nabídka

V sezóně 2019 nabízíme plavby a potápění v Itálii na Garganu a Tremitské ostrovy
Místo nalodění je marína ve městě VIESTE

 

 

Vycházíme z předpokladu, že plavby budou týdenní. Nalodění proběhne zpravidla v sobotu ve Vieste a možné jsou dva okruhy, které se ale mohou navzájem překrývat. Oba okruhy jsou velice bohaté na potápění, šnorchlování a koupání. Celý poloostrov je tvořen vápencem. A ten, omýván mořem, vytvořil na pobřeží útesy různých tvarů s mosty, samostatnými skalisky a rovněž množství jeskyní, skalních oken a dalších nejrůznějších tvarů. Stejně tak jsou zde ale i přístupné písečné pláže. V okolí města Vieste, jsou dokonce písečné pláže hojně využívané turisty. Ovšem tam my s naší lodí setrvávat nebudeme. Najdeme si plážičky malé a opuštěné.


Ponory na poloostrově jsou zajímavé od Vieste směrem na jih. Divoké pobřeží je plné malých a zajímavých jeskyní a ostrých strmých útesů. Přitom je prokládáno malými plážemi vybízejícími k návštěvě. Pokud se vypravíme s lodí až k Tremitským ostrovům, pak zde zažijete při divokém kotvení v místních zátokách opravdu velké množství ryb. V případě, že jste vášnivý rybář, nebo jen chcete vyzkoušet štěstí, můžete si být jisti, že úlovek bude bohatý. Pokud jste pouze milovníkem přírody a vášnivý pozorovatel, pak nezapomeňte přibalit šnorchl, brýle a ploutve, rovněž se hodí fotoaparát pod vodu. Nebudete litovat. Kromě pěkných záběrů z místní podmořské flóry a fauny si přivezete i několik fotografií z podvodních jeskyní.

 

 

Lokalita Tremitských ostrovů přímo vybízí k zajímavým ponorům. Na koordinátách N 42° 07’ 947’’ - E 15° 30’ 835’’ se nachází Statua di Padre Pio – Socha Otce Pia. Svatý Pio z Pietrlciny (1887 – 1968) byl italský kněz a světec. Známým se stal zejména pro svá stigmata, je mu rovněž přisuzováno jasnovidectví a bilokace, což znamená, že se vyskytoval v jeden okamžik na dvou místech. Socha je dílem sochaře Foggia Domenica Norcia a je to největší socha, která je umístěná pod vodou. Je v hloubce asi 10 metrů. Kousek od této lokality je další zajímavý ponor a to Tyrkysová jeskyně – Grotta Turchese. Je přístupná lodí a je naprosto úchvatná. Jakmile jste uvnitř jeskyně, jste obklopeni odlesky a jiskrami, voda získá brilantní, krystalický a tyrkysový odstín, způsobený slunečním zářením.


Jeskyní je zde ještě několik. Grotta Sorrentino, Grotta dell´Amore, Grotta dei Mistery a Grotta Smeralda. Pokud chcete vědět, co vás čeká, zadejte jednotlivé názvy do google vyhledávače a podívejte se na obrázky a fotografie.


Dalších zajímavých míst a pěkných ponorů je zde ještě mnoho. Nezajímavější, která navštívíme, jsou vyznačena na mapce. Takže neváhejte, zabalit výstroj a jedeme. Potápěči potápěčskou, rybáři rybářskou a běžným návštěvníkům určitě doporučujeme šnorchl, brýle a ploutve. A ještě pro úplnost. Loď máme vybavenou dostatečným množstvím olov vhodných k připnutí na opasek, rovněž máme k dispozici 2 – 4 potápěčské láhve, a aby byl servis kompletní, jsme vybaveni i vysokotlakým benzínovým kompresorem zn. BENDA

Můžete zvolit i sportovní plavby

Pro nadšence a vášnivé milovníky sportovního jachtingu máme připravenu trasu Vieste – Tremitské ostrovy – Palgruža – Vieste. Je to plavba otevřeným mořem, která prověří vaše jachtařské dovednosti a schopnosti. Pluje se nonstop a na plachty.


Ceník pronájmu plachetnice BAVARIA 41 Holiday

pro 10 osob (4 kajuty + salón)10% sleva při složení zálohy do konce března 2019


5 % sleva v případě objednávky na 14 dní a více


Sleva je počítána z ceny pronájmu celé lodě.

 

Termín Cena
za týdenní pronájem celé lodě
EUR
do 14.4. 2018 820 21.320
14.4. - 12.5. 910 23.660
12.5. - 26.5. 1050 27.300
26.5. - 2.6. 1240 32.240
2.6. - 23.6. 1350 35.100
23.6. - 21.7 1540 40.040
21.7. - 4.8. 1620 42.120
4.8. - 1.9. 1570 40.820
1.9. – 15.9 1440 37.440
15.9. – 22.9. 1350 35.100
22.9. – 29.9. 1105 28.730
29.9. – 6.10. 910 23.660
6.10. – 13.10. 820 21.320
od 13.10. 2019 735 19.110

 

Cena pronájmu je uvedena v EUR a v Kč. Cena v EUR je pevná, cena v Kč se vypočítá dle aktuálního kurzu, nyní 26 Kč / 1 EUR. Platit můžete v EUR i v Kč – dle Vašeho výběru.
Záloha činí 30 % z ceny a je splatná v okamžiku objednání.
Doplatek plné ceny musí být uhrazen 6 týdnů před termínem plavby.

 


   

Tremitské ostrovy


Isole Tremiti v doslovném překladu znamená Ostrovy Třesu, nebo Ostrovy Chvění. Toto pojmenování se zažilo vlivem častých zemětřesení, která se zde vyskytují. Souostroví se nachází v Jaderském moři asi 22 km severně od poloostrova Gargano a je součástí Itálie. Tvoří ho šest ostrůvků. Největší ostrov Isola San Dómino má rozlohu 2,08 km a je centrem turistického ruchu. Druhý významný, Isola San Nicola, je zajímavý svými památkami. Další jsou Isola Il Crettacio, La Vecchia, Isola di Capraia a Pianosa. Ostrůvek Pianosa je poněkud stranou, je pustý a tak nízký, že pokud bouří moře, bývá celý zalitý vodou. Všechny ostrovy jsou tvořeny vápencem a mají typické středozemní klima. Vegetaci tvoří převážně borovice alepská. Nejvyšší bod souostroví se nachází 70 metrů nad mořem na ostrově San Nicola, kde stojí pevnost. Díky neporušené krajině s čistým mořem, mořskými jeskyněmi a malými plážemi bylo souostroví roku 1989 prohlášeno mořskou biosférickou rezervací. V roce 1991 se pak stalo součástí italského Národního parku Gargano. Celková rozloha ostrovů je 3,13 km² a v roce 2010 zde žilo 486 obyvatel.


V antických dobách se souostroví jmenovalo Diomédovy ostrovy podle hrdiny trojské války Dioméda, který je údajně pohřben na ostrově San Nicola. Ostrovy jsou trvale osídleny od 4. století př. n. l. Sloužily především k deportaci vězňů. Římský císař Augustus zde nechal uvěznit svou neteř Julii. V 9. století n. l. vznikl na ostrově San Nicola benediktinský klášter Santa Maria de Mare. Roku 1237 sem byl přesídlen řád cisterciánů. Klášter byl přestavěn na pevnost, která odolala útokům tureckých pirátů. V roce 1783 se z kláštera – pevnosti stává na příkaz neapolského krále věznice. Po 1. světové válce byli na ostrovy deportováni libyjští zajatci (bojovníci za nezávislost Libye). Rovněž zde končili odpůrci Mussoliniho. Na ostrově San Domino byli drženi v izolaci homosexuálové.

 

 

 

Gargano


Gargano je poloostrov v Jaderském moři, který je součástí italského kraje Apulie. Pro svoji polohu bývá označován jako „ostruha italské boty“.
Gargano má rozlohu 2005 km² a žije na něm okolo dvou set tisíc obyvatel. Největším městem je Manfredonia na jižním pobřeží. Poloostrov je tvořen vápencem, který je zformován do četných jeskyní, skalních oken a dalších pitoreskních útvarů. Ve vyšších polohách rostou duby, javory a pinie. V nižších polohách především vinná réva a citrusovníky. Vnitrozemí je hornaté, nejvyšším bodem je Monte Calvo - 1065 metrů nad mořem, rostou zde původní listnaté lesy – pralesy Foresta Umbra.


Pobřeží tvoří jak útesy různých tvarů, s mosty a samostatnými skalisky, tak přístupné písečné pláže. V okolí města Vieste, jsou písečné pláže využívané pro masovou turistiku. Na poloostrově se nacházejí dvě velká slaná jezera, Lago di Lesina a Lago di Varano.


Před čtyřmi miliony let bylo Gargano ostrovem, z té doby se zachovaly fosilie pozoruhodných endemických druhů, jako byl více než půlmetrový předchůdce ježka Deinogalerix, obří pišťucha Prolagus imperialis, sudokopytník Hoplitomeryx nebo sova Tyto gigantea.


V roce 72 př. n. l. se konala bitva na Monte Gargano, v níž padl vůdce povstání otroků Crixus. Z langobardských dob se zachovala bazilika zasvěcená archandělu Michaelovi v obci Monte Sant'Angelo, která je od raného středověku významným poutním místem a byla zapsána na seznam Světové dědictví UNESCO. Pak poloostrov ovládala Byzantská říše a Normané, po kterých zůstala velká pevnost nad městečkem Vico del Gargano, od 12. století byl součástí Sicilského království až do sjednocení Itálie roku 1861.
Na poloostrově Gargano se pěstují citrusové plody a olivy, důležitý je rybolov. Na pobřeží se dosud nacházejí starobylé velké dřevěné konstrukce sloužící k chytání ryb, nazývané trabucco.